Kontakt






    Kontakta oss via kontaktformuläret
    eller hitta samtliga kontaktuppgifter nedan.

     


    Kuratel


    Förste kurator

    Linn Mattsson

    018-133 133
    1d@​i-qnyn.fr

    För frågor gällande medlemskap, stipendier och nationen i stort.

    Andre kurator

    Vakant

    018-133 133
    2d@​i-qnyn.fr

    För ärenden av ekonomisk karaktär, frågor gällande löner, lokalbokningar (ej puben) och gask-/balanmälningar.

    Inspektorat


    Inspektor

    Johan Tysk

    vafcrxgbe@​i-qnyn.fr
    Proinspektor

    Katarina Barrling

    cebvafcrxgbe@​i-qnyn.fr

    Tjänstemän


    För frågor kring löner, kontakta ekonomichefen.

    Ekonomichef

    Pernilla Rosenberg

    018-106367
    rxbabzv@​i-qnyn.fr

    Klubbverk


    Klubbmästare

    Alex Wadström

    073-519 00 63
    xyz@​i-qnyn.fr

    Ansvarar för anställning av klubbpersonal samt till uthyrningar och teknik.

    Klubbmästarinna

    Kaaviya Balakrishnan

    073-519 00 64
    xyzn@​i-qnyn.fr

    Ansvarar för anställning av matinköp och driften av Carl Larssons Café och lunch, samt för kock- och serveringspersonal samt driften av nationens gasker och uthyrningar.

    Barmästare

    Leona M. Al-Tunisi

    073-519 00 65
    onez@​i-qnyn.fr

    Ansvarar för anställning av bartenders, dryckesinköp samt driften av nationens barer på uthyrningar, klubbar och släpp.

    Pubchef

    Bryce Binya Chawiya

    073-519 00 66
    chora@​i-qnyn.fr

    Ansvarar för anställning av pubpersonal, dryckesinköp och driften av Puben.

    Uthyrningssäljare (endast nationshusets festsal, ej bostäder)

    Izabelle Strid

    073-519 00 67
    hgu@​i-qnyn.fr

    Uthyrningsansvarig sköter nationens uthyrningar. Om du vill ha en fest i vårt hus - så är det den här personen du ska prata med!

    Kommunikationsansvarig

    Linn Eriksen

    xbzzhavxngvba@​i-qnyn.fr

    Ansvarar för nationens marknadsföring, sociala medier och affischering.

    Nationens styrelse


    Arbetsmiljö- och trivselutskottet

    neogeh@​i-qnyn.fr
    Förste kurator

    Linn Mattsson

    1d@​i-qnyn.fr
    Andre kurator

    Vakant

    2d@​i-qnyn.fr
    Bibliotekarie

    Urte Murauskaite

    ovoyvbgrxnevr@​i-qnyn.fr
    Inspektor

    Johan Tysk

    vafcrxgbe@​i-qnyn.fr
    Proinspektor

    Katarina Barrling

    cebvafcrxgbe@​i-qnyn.fr
    Skattmästare

    Rolf Kroon

    fxnggz@​i-qnyn.fr
    Biträdande skattmästare

    Helene Erbing Backström

    fgnyys.fxnggz@​i-qnyn.fr
    Förste Kurator emeritus

    Mikael Jansson

    Andre kurator emeritus

    Emelie Nissfolk

    Ledamot av styrelsen 2021-2024

    Hans Petersson

    Ledamot av styrelsen 2021-2024

    Magnus Sjögren

    Ledamot av styrelsen 2022-2025

    Charlii Engström

    Ledamot av styrelsen 2022-2025

    Josefina Jonsson

    Ledamot av styrelsen 2023-2026

    Sofia Toll

    Ledamot av styrelsen 2023-2026

    Marlene Burwik

    Ledamot av styrelsen 2024-2027

    Karin Karlsson

    Ledamot av styrelsen 2024-2027

    Adam Tunner Weiderud

    Rådgivning


    För personlig rådgivning, tveka inte att vända dig till våra rådgivare.

    Arbetsmiljö- och trivselutskottet

    neogeh@​i-qnyn.fr
    Nationskaplan

    Hans Degréus

    angvbafxncyna@​i-qnyn.fr
    Nationsjurist

    Agnes Domar

    angvbafwhevfg@​i-qnyn.fr
    Jämlikhetsombud

    Sofia Axelsson

    wnzb@​i-qnyn.fr

    Jämlikhetsombudet kan du vända dig till om du upplevt trakasserier eller orättvis behandling på nationen.

    Alkoholombud

    Theo Nygren

    nyxb@​i-qnyn.fr

    Alkoholombudsmannen kan du prata med om du är orolig för att du själv eller en kompis har alkoholproblem.

    Biblioteksutskottet


    Biblioteksutskottet driver nationens bibliotek.Tel. 018-13 15 86

    Bibliotekarie

    Urte Murauskaite

    ovoyvbgrxnevr@​i-qnyn.fr
    Biträdande bibliotekarie

    Joel Redner

    ovoyvbgrxnevr@​​i-qnyn.fr
    Arkivarie

    Mathilda Meijling

    nexvinevr@​i-qnyn.fr
    Biträdande Arkivarie

    Erik Sjögren Tergius

    Antikvarie

    Teodor Eriksson

    nagvxinevr@​i-qnyn.fr

    Kontaktutskottet


    Kontaktutskottet har hand om nationens nya medlemmar.

    Kontaktsekreterare

    Victor Ståhl

    xh@​​i-qnyn.fr
    Biträdande kontaktsekreterare

    Axel Ängsback Folin

    xh@​​i-qnyn.fr

    Idrottsutskottet


    Idrottsutskottet anordnar veckovisa träningar och idrottsaktiviteter.

    Idrottssekreterare

    Smilla Parkler

    vs@​i-qnyn.fr
    Biträdande Idrottssekreterare

    Ida Trabold

    vs@​​i-qnyn.fr

    Informationsutskottet


    Informationsutskottet samordnar nationens informationskanaler och marknadsför nationens aktiviteter.

    Kommunikationsansvarig

    Linn Eriksen

    xbzzhavxngvba@​i-qnyn.fr

    Ansvarar för nationens marknadsföring, sociala medier och affischering.

    Redaktör för film

    Vakant

    Bitr. informationssekreterare

    Vakant

    Redaktör för Landskapsposten

    Svetlana Semenova

    ynaqfxncfcbfgra@​​i-qnyn.fr
    Redaktör för Nationsguiden

    Vakant

    Webbredaktör

    Vakant

    jroo@​​i-qnyn.fr
    Grafiker

    Vakant

    Nationsöversättare

    Aila Atkisson & Emanuel Håkansson

    genafyngvba@​i-qnyn.fr

    Internationella utskottet


    Internationella utskottet har hand om nationens internationella medlemmar.

    Internationell sekreterare

    Karin Björk

    vh@​i-qnyn.fr
    Biträdande internationell sekreterare

    Maja Johnson

    vh@​i-qnyn.fr

    ab Kruthornen & Letta Gardet


    Nationens egen blåsorkester med balett.

    Förste Kruthorn

    Liselott Källsten

    1xu@​xuyt.fr
    Första Lettgardist

    Sarah Ågren

    1yt@​xuyt.fr

    Ridårarna


    Spexföreningen ägnar sig åt komisk teater med publikinteraktion och framträder på nationens gasker och tillställningar.

    Ordförande

    Nils Eriksson

    fcrkrg@​i-qnyn.fr

    Samba São Miguel


    Nationens slagverksorkester.

    Ledare (mestre)

    Andreas Björk

    fnzona@​i-qnyn.fr

    Spelgillet


    Nationens spelförening som ägnar sig åt bland annat brädspel, rollspel, figurspel, kortspel, lajv, TV-spel och film.

    Ordförande

    Marcus Alnebo

    fcrytvyyrgiqnyn@​tznvy.pbz

    Spelmanslaget


    Världens äldsta studentspelmanslag.

    Ordförande

    Anna Bergström

    beqs@​i-qnynfcryznafynt.fr

    V-Dalakören


    Blandad kör som anordnar konserter och regelbundet framträder på nationens tillställningar.

    Ordförande

    Frida Wackt

    beqsbenaqr@​i-qnynxbera.fr
    Vice Ordförande

    Elsa Lindqvist

    beqsbenaqr@​​i-qnynxbera.fr